Bonsaje - kousek přírody u Vás doma.

Acer-Buergerianum.jpg
Slovo bonsai pochází z japonštiny a ve volném překladu znamená strom v misce. Umění bonsají pochází z Číny, kde vzniklo před dvěma tisíci lety a bylo zdokonaleno v Japonsku.


Bonsaje jsou živým obrazem skutečné přírody. Je to umění časově neohraničeného rozsahu. Jednotlivý kus není nikdy hotov, mění se v průběhu ročních období, vyzrává a krásní s přibývajícími léty. Bonsai není druh stromu, který sám roste v této zakrslé podobě. Bonsai je miniaturní strom vytvořený určitým stylem pěstování z normálních druhů. Používáme-li pro tvorbu bonsají druhy rostlin, které běžně rostou v mírném podnebí, nepěstujeme je v interiéru, ale pouze na zahradě nebo balkóně. Pro pokojové bonsaje se hodí jen druhy z tropického nebo subtropického podnebného pásu.
Pěstování bonsají sice vyžaduje aspoň minimální znalost o způsobu života rostlin (nároky na světlo, teplo v různých ročních obdobích, vláhu a živiny), ale nejde o složitou vědu. Vždyť každý z nás má doma pokojové rostliny nebo květiny na balkónech. Pokud Vás tedy bonsaje zaujali, nebojte se jich a zkuste je pěstovat a tvarovat. Pokud přitom zahubíte pár stromečků, nic si z toho nedělejte - stalo se to nám všem. 

Proporce bonsaje

Rozsah velikostí kolísá od malinkých stromků, které se nám vejdou do ruky, až po kusy, které dosahují výšky člověka. 

Kategorie 

 

mame – nejmenší bonsaje do 7 cm
shohin – od 7 cm do 20 cm
kifu – 20 – 35 cm
chuhin – 35 – 70 cm
ohgata – 70 cm a více

 

Pro různé velikosti bonsají je nutné volit vhodné druhy rostlin. Pro kategorii mame (miniaturní), nebo shohin (šohin = malý), jejichž velikost je dostatečně malá na to, aby se nám vešly do ruky, se vytvářejí z druhů s malými listy.V případě, že pěstujeme malou bonsai z druhu, který má listy velké, představuje řapík celou větev a listová čepel větší olistěnou plochu. Druhy s velkými listy se používají na velké, případně střední bonsaje. 

Různé velikosti bonsají s sebou přinášejí různé problémy. U velkých bonsají je problém s jejich přemisťováním, větší vydání za vhodnou nádobu a také musíme vzít v úvahu, kam takový kus umístit. U malých bonsají nastává problém s jejich zálivkou, protože malé misky rychle vysychají a je nutné je v průběhu letního období zalévat každý den nebo i několikrát denně. Také tvarování je obtížnější, protože i malé listy působí v poměru k malému stromu dojmem listu velkého nebo dokonce celé zelené části větve. 

Ať už je velikost bonsaje jakákoliv je třeba brát v úvahu měřítko, aby se vytvořil dojem stromu, který roste ve volné přírodě. U vzrostlého stromu je poměr mezi šířkou kmene a výškou stromu 1: 30 nebo 1: 40, možná i víc. U bonsaje by tento poměr způsobil, že kmen bude vypadat neuvěřitelně slabý. V minulosti byl nejvyšší přípustný poměr 1 : 10, v současné době je poměr 1 : 4 nebo i méně. Mohutný kmen nejenže působí dojmem vysokého stáří, ale také se na něm vytváří zajímavě strukturovaná borka.