Péče o bonsaje v zimním období

carmona.jpg
V zimním období pokojové bonsaje moc nerostou, spíše odpočívají, měly by proto být umístěny na světlém místě, podle jednotlivých druhů na mírně chladnějším stanovišti než v době vegetace, kde netrpí průvanem, ale ani na ně nesálá horký vzduch z radiátorů.

   Suchý vzduch vytápěného pokoje jim moc nesvědčí, doporučuje se zvlhčovat ho občasným rosením bonsají rozprašovačem. Velkou pozornost je třeba věnovat správné zálivce. Zalévat včas, před úplným vyschnutím zeminy, ale nepřemokřit, tzn. nesmí stát kořeny ve vodě. Při přemokření v létě, bonsaj přebytečnou vodu rychle spotřebuje, ale v zimě by mohlo dojít k hnilobě kořenů a zániku celé rostliny. Proto každodenně zjišťujeme vlhkost kořenového balu, když vyschl, důkladně zalijeme a příští zálivku aplikujeme zase až po zesvětlení povrchu zeminy. Teplota zálivkové vody by měla být o 2 až 3oC vyšší, než teplota místnosti.

Důležitý je také výběr stanoviště. V zimě, s klesající intenzitou venkovního světla, dáme bonsaje co nejblíže k oknu, ideálně na okenní parapet. Nedostatek světla způsobuje větší opad listů a slabší růst nových.

 

Zimování venkovních bonsají

Na přelomu října a listopadu umísťujeme venkovní bonsaje na stanoviště, kde překonají nepříznivé zimní podmínky. Je potřeba přihlédnout ke klimatu, odkud konkrétní druh bonsaje pochází.

Nejprve zazimujeme bonsaje (říjen), které jsou citlivější i na mírný mráz např. Acer, Ginko biloba apod. Často namrzají letorosty a někdy i kořeny při teplotě nižší než -10oC. Vyhovující místo je nevytápěná místnost (sklep, schodiště, zimní zahrada, garáž apod.). Teplota by ale neměla být o mnoho vyšší než 5oC, protože by mohlo v předjaří docházet k předčasnému rašení. Opadavé druhy mohou přezimovat ve tmě, stále zelené potřebují světlou místnost. Nutné je větrání místnosti (hrozí houbové onemocnění) a zálivka cca 1x týdně. Bonsaj nesmí nikdy úplně vyschnout.

Bonsaje lze zimovat i venku.  Ideální je studený skleník nebo pařeniště. Vyhloubíme brázdu, bonsaje naskládáme jednu vedle druhé, zahrneme zeminou, nebo zasypeme listím, aby kořeny byly chráněny při velkých mrazech před promrznutím. Když není k dispozici skleník ani pařeniště, můžeme zimovat na zahradě, na místě chráněném před studenými, vysušujícími větry. Když je bonsajová miska mrazuvzdorná, zapustíme celou do půdy, zahrneme zeminou, navršíme listí a překryjeme chvojím. Nezapomínáme na zálivku v suchých zimách, jakmile pominou mrazy a přijde oteplení. Na bonsaje můžeme nahrnout čerstvě napadaný sníh, postará se o přirozenou zálivku a ochrání před velkými mrazy.

 

 

 

 

Podle nadmořské výšky a počasí v průběhu března vracíme bonsaje ze zimního stanoviště na obvyklé umístění. Pokud byly bonsaje na zastíněném místě, na sluneční paprsky zvykáme pomalu a nejprve je tzv. otužíme v polostínu.