Péče o bonsaje

Acer-palmatum.jpg
Zalévání Pokojové bonsaje je nutné zalévat stejně jako jiné pokojové rostliny. Vzhledem k tomu, že jsou z estetických důvodů pěstovány v menších nádobách než ostatní pokojové rostliny a jedná se o dřeviny, je potřeba zalévat je častěji.

 U bonsají by půda neměla nikdy úplně vyschnout. Jestliže je bonsaj hodně prokořenělá, vystupuje z misky nahoru, znamená to, že má hodně kořenů, které později při přesazování - na jaře - zredukujeme. Tady je malá pravděpodobnost, že bychom bonsaj přemokřili. Přemokření hrozí bonsaji ve větší misce, s méně kořeny (nesedí tak pevně v misce). Každý den je vhodné sáhnout na povrch substrátu v misce a pokud je proschlý, okamžitě zalijeme, jinak ještě počkáme. Ale v teplém, suchém bytě, pokud je bonsaj zdravá, bude požadovat zálivku patrně každý den. Ta musí být důkladná, aby se veškerý substrát v misce navlhčil, t.zn. zaléváme přerušovaně, na několikrát, vždy počkáme, až se voda vpije. 
Nezalévejte bonsai, pokud to opravdu nepotřebuje. Před další zálivkou by měl substrát trochu proschnout, aby obsahoval vzduch, který bonsaj k životu také potřebuje. Přemíra zálivky škodí stejně jako její nedostatek.
Vlhkost zeminy také poznáme podle její barvy (je lépe zřetelné, je-li na povrchu AKADAMA – granulovaný jíl sopečného původu). Čím světlejší, tím sušší. Brzy poznáte i bez omaku, kdy zalévat. NEsnažte se zalévat bezmyšlenkovitě v pravidelných intervalech, bez ohledu na počasí a roční období! Je překvapující, jak se nároky na vodu mohou v průběhu několika dnů nebo týdnů měnit. Je samozřejmé že, v závislosti na druhu bonsaje a velikosti misky, se nároky na množství zálivky a na to, jak často zalévat, mění. S rostoucí teplotou, osluněním rostou nároky na vodu.
Je lepší zalévat vodou dešťovou nebo převařenou, než vodou z vodovodu. Kohoutkovou vodu necháme odstát, aby vyprchal chlor. Je dobré povrch substrátu nejprve rozprašovačem pořádně navlhčit, protože pak lépe přijímá zálivku. 
Ponoření misky do vody je vhodné nouzové řešení, kdy napravíme delší vyschnutí, a kdy už půda v misce špatně přijímá vodu, nebo když půda s vysokým obsahem jílu hodně ztvrdla.


Umístění
Výběr stanoviště by měl poskytnout co nejlepší podmínky pro zdravý růst stromů, s ohledem na slunce nebo stín. U druhů z naší nabídky je uvedeno, které stanoviště je pro ně nejlepší. Vždy záleží na tom, snese-li strom plné slunce, nebo má-li raději stín. Drtivá většina pokojových bonsají nejlépe prospívá na jižním nebo východním okně. Stínomilné druhy by se měly pěstovat dále od okna, nebo na okně situovaném na sever.
Pokud v noci teplota neklesne pod 10 – 15 °C (záleží na druhu), dají se bonsaje letnit (umístit ven i přes noc). Na venkovním stanovišti platí stejné podmínky jako v interiéru – světlo x stín. Pokud jsou rostliny ve velmi malých miskách, není dobré je nechávat na přímém slunci. Nádoba rychle vyschne a zahřejí-li se stěny misky na příliš velkou teplotu, může to bonsaje nenávratně poškodit. Stromky se dají zastínit jemnou sítí nebo umístit do stínu velkého stromu.