Péče o venkovní bonsaje

metasequoia.jpg
Venkovní bonsaje většinou na prodejně nejsou, anebo jen omezené množství. V případě zájmu je nutné domluvit se předem e-mailem nebo telefonicky. Vybrané bonsaje po dohodě do obchodu přivezeme.

Při objednání konkrétních bonsají, tyto budou odeslány, nebo nachystány k převzetí.

Zimování venkovních bonsají

Na přelomu října a listopadu umísťujeme venkovní bonsaje na stanoviště, kde překonají nepříznivé zimní podmínky. Je potřeba přihlédnout ke klimatu, odkud konkrétní druh bonsaje pochází.

Nejprve zazimujeme bonsaje (říjen), které jsou citlivější i na mírný mráz např. Acer, Ginko biloba apod. Často namrzají letorosty a někdy i kořeny při teplotě nižší než -10oC. Vyhovující místo je nevytápěná místnost (sklep, schodiště, zimní zahrada, garáž apod.). Teplota by ale neměla být o mnoho vyšší než 5oC, protože by mohlo v předjaří docházet k předčasnému rašení. Opadavé druhy mohou přezimovat ve tmě, stále zelené potřebují světlou místnost. Nutné je větrání místnosti (hrozí houbové onemocnění) a zálivka cca 1x týdně. Bonsaj nesmí nikdy úplně vyschnout.

Bonsaje lze zimovat i venku.  Ideální je studený skleník nebo pařeniště. Vyhloubíme brázdu, bonsaje naskládáme jednu vedle druhé, zahrneme zeminou, nebo zasypeme listím, aby kořeny byly chráněny při velkých mrazech před promrznutím a důkladně zalijeme. Když není k dispozici skleník ani pařeniště, můžeme zimovat na zahradě, na místě chráněném před studenými, vysušujícími větry. Když je bonsajová miska mrazuvzdorná, zapustíme celou do půdy, zahrneme zeminou, navršíme listí a překryjeme chvojím. Nezapomínáme na zálivku v suchých zimách, jakmile pominou mrazy a přijde oteplení. Na bonsaje můžeme nahrnout čerstvě napadaný sníh, postará se o přirozenou zálivku a ochrání před velkými mrazy.

Podle nadmořské výšky a počasí v průběhu března vracíme bonsaje ze zimního stanoviště na obvyklé umístění. Pokud byly bonsaje na zastíněném místě, na sluneční paprsky zvykáme pomalu a nejprve je tzv. otužíme v polostínu.