Tipy a triky

ficus.jpg
Několik praktických zkušeností - péče o bonsaje

Pokojové bonsaje pocházejí většinou z tropů a subtropů, proto je pěstujeme celoročně v bytě, případně v letních měsících mohou být umístěny v polostínu na zahradě.

Umístění a zalévání bonsají:
Obecně doporučujeme pěstovat bonsaje na parapetu okna, mimo letní měsíce, kdy je nutné je chránit před ostrým sluncem. Nic se nepokazí, když je substrát bonsaje udržován stále mírně vlhký. U jednotlivých druhů bonsají uvádíme, jaké mají požadavky na závlahu. Za teplých slunečních dní nebo v zimě v teplém pokoji je vhodné zalévat opatrně denně. Řídíme se vlhkostí zeminy. Známkou nedostatku vláhy je suchý povrch substrátu. Povrch vyschlého substrátu špatně přijímá vodu při zálivce. Doporučujeme nejprve zvlhčit povrch a teprve poté zalévat pomalu tak dlouho, až voda proteče otvorem v misce. Osvědčil se způsob zalévání lahví s plastovým víčkem, ve kterém je vyvrtán cca 3 mm otvor. Nejvhodnější pro zálivku je dešťová voda nebo voda převařená, odstátá. Bonsaje, které mají prokořeněný bal a potřebují více vláhy (např. Ligustrum chinensis, ulmus parvifolia), je vhodné jednou za týden ponořit do vodní lázně a ponechat tak dlouho, pokud vystupují k povrchu hladiny bublinky vzduchu. Poté zaléváme až po částečném vyschnutí povrchu substrátu. Některé bonsaje mají raději před zálivkou částečné vyschnutí substrátu (např. Ficus retusa, Piper nigrum). Doporučujeme postavit bonsaje na hlubší misky s drobnými kamínky nebo s keramzitem, které udržujeme stále mokré. Obzvláště v zimních měsících v teplém a suchém prostředí bytu docílíme v blízkosti bonsaje příznivější mikroklima. Vhodné je rovněž u většiny pokojových bonsají rosení listů, občas s hnojením na list. 

Tvarování bonsají:

Mnozí z Vás, kteří se zajímáte o bonsaje, byste si chtěli některou z rostlin upravit podle své představy tvarováním a získat tak pro sebe cennější a krásnější bonsaj. Některé bonsaje nižších cen, které nabízíme, jsou pro takové úpravy velmi vhodné. Při tvarování bonsaje musíme dávat pozor, aby tvar stromu zůstal přirozený. Nejprve je potřeba si ujasnit, pro jaký styl je vzrůst vybrané bonsaje nejvhodnější podle tvaru kmene a rozložení větví a pro takový styl ji upravit. Předlohou každé bonsaje je velký starý strom a úkolem bonsajisty je vytvořit z mladé rostliny vzhled starého stromu. Koruna stromu má být řídká, aby byla vidět stavba kmene i větví a prosvětlená, aby nejvyšší větve nebránily růstu těch níže posazených, které by nedostatkem světla byly slabé a odumíraly. Důležitá pro konečný vzhled bonsaje je i zvolená miska, která zdůrazní vzhled rostliny. Bonsaj se sází tak mělce, aby byl vidět vršek kořenů, jako u starých stromů. Optimální poměr výšky stromu k průměru misky je 3:5 (u rozložitého stromu) nebo 5:3 (u vyšší bonsaje). Stromek s výškou kmene 20 cm by měl být zasazen v misce o průměru 12 cm. Tvar misky má odpovídat tvaru rostliny z pohledu shora. Ideální výška misky odpovídá průměru kmene na jeho bázi (kde se začínají větvit kořeny). Pro úpravu bonsají doporučujeme prakticky a srozumitelně zpracovanou publikaci Jochena Pfisterera: Bonsaje - Tvarování pokojových bonsají, která začínajícím pěstitelům bonsají poskytne mnoho cenných rad. 

Venkovní bonsaje by měly být zimovány v bezmrazé místnosti, nebo v temperovaném skleníku kde nemrzne, nejlépe s teplotou nepřevyšující 15 stupňů Celsia.